Skip links

Protez Tırnak

Protez Tırnak

Protez tırnak, kişinin kendi tırnağının üzerine sürülen bir takım jellerden, koruyucu maddelerden sonra tırnağın üzerine yapıştırılan plastik tırnak parçalarının yapıştırılması işlemine verilen isimdir. Tabi bu çok genel bir tanımdır. Çünkü protez tırnak birden fazla türü olan bir işlemdir. Bu türlerden bazıları dipping tırnak, akrilik tırnak ve jel tırnaktır.

Protez Tırnak Yapılışı

Akrilik tırnak yapılırken özel bir toz ile bir sıvı karıştırılır. Daha sonra tırnağa uygulanır. Jel tırnakta esas tırnağa jel sürülür ve kurutulur. Sonrasında da şekil verilir. En çok tercih edilen yöntemdir. Dipping tırnak ise akrilik tırnak ile hemen hemen aynıdır. Aralarındaki fark ise dipping tırnağın daha mat durmasıdır.

Protez Tırnak Avantajları

Çoğu kadının hayali kırılmayan, dayanıklı tırnaklardır. Protez tırnağın bir avantajı da istenilen boyutta yapılabilir olmasıdır. Aynı zamanda kolay kolay yıpranmaz ve gayet sağlıklı görünür. Son dönemlerde çok popüler olmuştur. Çünkü kullanımı çok rahattır. Ünlüler de dahil olmak üzere birçok kadın çok sık protez tırnak işlemi yaptırmaktadır.

Bazı zamanlarda ellerimize ve tırnaklarımıza her ne kadar dikkat edersek edelim bulaşık yıkarken, ev işleri yaparken tırnaklarımız kırılabilir ya da zayıflayabilir. Protez tırnak aynı zamanda tırnak yiyen kişiler için de kullanılmaktadır. Tırnak yiyen ve protez tırnak uygulanan çoğu kişide de bu alışkanlık bir zaman sonra sona ermiştir.

Başka bir özelliği de takma tırnaklarla kıyaslandığında çok daha doğal durmasıdır. Eğer protez tırnağın bakımları düzgün yapılır ise uzun yıllar boyunca rahatça kullanılabilir. Bir de protez tırnaklar yapılırken sadece esas tırnağın uç bölgesi kullanılacağı için tırnak hava alır. Ama takma tırnaklarda bu seçenek mümkün değildir.

Protez Tırnak Nasıl Yapılır?

Protez tırnak uygulaması ortalama 1 ve 1,5 saat boyunca sürer. İlk olarak işlem uygulanacak kişinin kendi tırnağına koruyucu bir malzeme sürülür. Bu sürülen koruyucu madde hem tırnağın korunmasını sağlar hem de protez tırnağın gerçek tırnağa daha rahat yapışmasına yardım eder. Daha sonrasında protez tırnağın uç bölgelerine yerleştirilir ve yapışması sağlanır. Sonrasında ise törpü yardımıyla tırnağa istenilen şekil verilir.

Protez Tırnak Ne Kadar Kullanılır, Nasıl Çıkartılır?

Protez tırnak uzun yıllar boyu kullanılabilir. Ama yaptırılan yere sık sık gidilip bakımı ihmal edilmemelidir. Ayda bir yeniden yaptırılmalıdır. Her ay gidildiğinde dipten gelen kendi tırnağınızın üzeri tekrar doldurulur ve törpüyle düzeltilir.

Aynı zamanda çıkarılma işlemi de yapılma işlemi kadar basittir. Ancak protez tırnakları evde çıkartmaya çalışmak bir hatadır. Çünkü kendi tırnağınıza zarar verir. Tırnakları çıkartmak için güzellik merkezinize gitmeniz yeterlidir. Protez tırnakları çıkarmak için özel sıvılar bulunur. Bu solüsyonlar da tırnakları dakikalar içinde rahatça çıkartacaktır. 

Protez Tırnak Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle ilk dikkat edilmesi gereken nokta bakımdır. 2-3 hafta arayla, belki de ayda bir olmak üzere işlemin yapıldığı yere gidip düzenli bir şekilde bakımınızı yaptırmalısınız. Yaptırmalısınız ki protez tırnak uygulamasını uzun süre boyunca kullanabilesiniz.

Dikkat edilmesi gereken ikinci bir nokta ise protez tırnağın asla soyulmaması gerektiğidir. Protez tırnak kendi tırnağınıza yapışık olduğundan dolayı, eğer soyarsanız tırnağınızın üst katmanını da soymuş olursunuz. Hijyen de çok önemli bir konudur. Protez tırnak işlemini yaptıracağınız yeri özenle seçmelisiniz. Kullanılan aletler çok temiz olmalıdır. Her seferde de dezenfekte edilmelidir. Eğer tırnağınız zarar gördüyse, kendiniz müdahale etmeyin. Hemen güzellik merkezinize gidin. Kendiniz müdahale etmeye çalışırsanız herhangi bir tırnak enfeksiyonu yaşayabilirsiniz.

Leave a comment

Name*

Website

Comment

WhatsApp Whatsapp'la Randevu Al